آزمون های سازمان سنجش


افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت خوابگاهی دانشجویان در سال جاری

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر از افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت خوابگاهی دانشجویان این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: اگرچه اقدامات خوبی در عرصه خوابگاههای دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در سال ۹۵ صورت گرفته است اما براساس برنامه ششم توسعه سعی می‌کنیم ۱۰۰ درصد خوابگاه‌های این دانشگاه را ارتقاء بدهیم.

 دکتر سیداحمد معتمدی در نشستی که امروز به مناسبت گزارش عملکرد یک ساله دانشگاه امیرکبیر برگزار کرده بود، دو چشم‌انداز اصلی این دانشگاه را تشریح کرد و گفت: براساس برنامه راهبردی رسیدن به ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تا سال ۱۴۰۴ و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین دو چشم‌انداز اصلی و آتی دانشگاه امیرکبیر است که سعی می‌کنیم این دو هدف در سال آینده با تلاش بیشتری پیگیری شود. اگرچه این دانشگاه در اکثر شاخص‌های ملی رتبه اول منطقه را از آن خود کرده است اما برنامه ما این است که در سطح جهانی نیز جایگاه قابل قبولی به دست بیاوریم.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه امیرکبیر از نظر ترکیب دانشجویی تلاش کرده که نسبت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مساوی یعنی ۵۰ به ۵۰ باشد. در گذشته ۶۰ درصد دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی و ۴۰ درصد آنها در دوره کارشناسی مشغول تحصیل بودند که البته با اصلاح این ترکیب وضعیت تغییر پیدا کرد و در حال حاضر این نسبت برای دانشجویان دوره کارشناسی از ۴۰ به ۴۵ رسیده است.

رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های بسیار مهم دانشگاه این است که نسبت دانشجو به استاد تنظم شود و اگرچه تا حدودی این شاخص طی سال ۹۵ اصلاح شد اما برای اینکه بتوانیم استانداردهای لازم را به دست بیاوریم باید در این زمینه نیز نسبت دانشجو و استاد را کاهش بدهیم.

دکتر معتمدی یادآور شد: طی دو سال و نیم اخیر ۵۰ نفر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه امیرکبیر استخدام شدند و در حال حاضر تعداد ۵۵۲ نفر عضو هیات علمی در این دانشگاه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی انجام می‌دهند.

وی همچنین ادامه داد: برای ارتقاء شاخص‌های کیفی لازم بود نسبت استاد به دانشیار کاهش یابد که در این زمینه مقاله اجرایی بر سر راه بود که برای استاد تمام شدن از دانشیاری باید حداقل هر فردی ۱۲۰ امتیاز را کسب می‌کرد که خوشبختانه بسیاری از این موانع نیز برطرف شد و در این مدت دو ساله بیش از ۵۰ نفر از دانشیاران این دانشگاه به رتبه استادی ارتقاء پیدا کرده‌اند و در حال حاضر ۲۸۵ نفر استادتمام و دانشیار، ۲۳۷ نفر استادیار و ۳۰ نفر نیز به عنوان مربی در دانشگاه امیرکبیر مشغول فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه امیرکبیر ارتقاء رتبه علمی دانشگاه در عرصه‌های بین‌المللی را از دیگر موفقیت‌های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: براساس رتبه‌بندی‌های آی‌اس‌ای دانشگاه امیرکبیر رتبه اول را در بین دانشگاه‌های صنعتی از آن خود کرد و در رتبه‌بندی لایدن نیز توانستیم رتبه نخست را کسب کنیم و برای اولین بار دانشگاه امیرکبیر وارد رتبه‌بندی‌های شانگهای شد و براساس رتبه‌بندی تایم نیز جزء سه دانشگاه برتر کشور قرار گرفتیم. اگرچه این رتبه‌بندی‌ها در سطح جهانی رضایت‌بخش نیست اما با توجه به پتانسیل‌های بسیار بالای دانشگاه امیرکبیر سعی بر این داریم که در سال آینده جایگاه بین‌المللی خود را بیش از گذشته تقویت کنیم.

دکتر معتمدی با بیان اینکه دانشگاه امیرکبیر در عرصه ارتباطات بین‌المللی چندان موفقیت‌آمیز نبوده است، اظهار کرد: از سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۱۸ مقاله از اساتید دانشگاه امیرکبیر در سطح بین‌المللی منتشر شده است. این در حالی است که بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان که جزو ۱۰۰ دانشگاه‌های برتر هستند از جهت تولید مقاله نتوانسته‌اند همانند دانشگاه امیرکبیر موفق باشند.

رئیس دانشگاه امیرکبیر در ادامه افزود: خوشبختانه میزان تولیدات علمی این دانشگاه در کنار رشد کمی از نظر کیفی ارتقا پیدا کرده است. به طوری که میزان استنادات به مقالاتی که اساتید این دانشگاه در عرصه‌های بین‌المللی منتشر می‌کنند حدود ۳٫۸ درصد است که این میزان در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است. همچنین هفت نفر از اساتید دانشگاه امیرکبیر از نظر تولید علم جزء یک درصد اساتید برتر دنیا قرار گرفتند.

 

دکتر معتمدی همچنین خاطرنشان کرد: معاون اول رئیس‌جمهور در بخشنامه اقتصاد مقاومتی تاکید کردند پنج دانشگاه کشور باید در برنامه ششم توسعه خودشان را به ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا برسانند. این بخشنامه نیمه اول سال به دانشگاه‌ها ابلاغ شد و دانشگاه امیرکبیر نیز برنامه راهبردی خود را که آماده بود با اصلاحاتی اندک به سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور ارسال کرد و خوشبختانه این دانشگاه جزء پنج دانشگاهی قرار گرفت که موظف است جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشد.

 

وی همچنین با اشاره به رشد قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در مقایسه با سال‌های گذشته اظهار کرد: حجم قراردادهای این دانشگاه از سال ۹۰ به دلایل بیرونی (وضعیت اقتصادی کشور) و مسائل داخلی دانشگاه نظیر تکیه‌ای بیش از حد به تولید مقالات کاهشی داشته است اما در حال حاضر مجدداً رشد خوبی در این عرصه صورت گرفته است. به طوری که جذب بودجه از طریق قراردادهای صنعتی در سال ۹۵ افزایش یافته است.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر ساخت ماهواره «پیام» توسط مهندسان این دانشگاه را از دیگر موفقیت‌های بزرگ دانشگاه عنوان کرده و گفت: ماهواره پیام حاصل تلاش‌های ۱۰ ساله مهندسان و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بود که خوشبختانه تلاش‌ها امروزه به ثمر رسیده و این ماهواره در دهه فجر توسط رئیس‌جمهور رونمایی شد.

 

به گفته وی، عده‌ای با این سوال مواجه هستند که چرا با وجود رونمایی از ماهواره پیام هنوز آن را به فضا پرتاب نکرده‌ایم. باید گفت که برای پرتاب این ماهواره باید ابتدا آن را در اتاق تمیز قرار داد تا این ماهواره مراحلی را در اتاق تمیز طی کند تا آماده پرتاب بشود. خوشبختانه در حال حاضر این اتاق نیز آماده شده و در آینده‌ای نزدیک ماهواره پیام به فضا پرتاب می‌شود.

 

دکتر معتمدی درخصوص سایر قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر نیز گفت: قرارداد بالادستی نفت از دیگر قراردادهای صنعتی این دانشگاه است که براساس آن تعدادی از چاه‌های نفت در اختیار دانشگاه امیرکبیر قرار گرفته و دانشگاه موظف است بهره‌وری چاه‌ها را بالا ببرد و خوشبختانه دانشگاه امیرکبیر اولین دانشگاهی در کشور است که وارد چنین قراردادهایی شده است و این قرارداد از نظر مبلغی نیز در مرحله اول حدود ۸ میلیارد تومان برآورد مالی دارد.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر ادامه داد: قراردادهای «پایین‌دستی» از دیگر قراردادهای صنعتی منعقدشده در دانشگاه امیرکبیر است که این قرارداد در فاز اول حدود ۷۰ میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داده است بنابراین خوشبختانه ساختار دانشگاه امیرکبیر به سمتی پیش می‌رود که بتوانیم در جهت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین حرکت کنیم.

 

وی همچنین عملکرد دانشگاه امیرکبیر در بخش بین‌الملل را جزء نقاط ضعف این دانشگاه عنوان کرد و گفت: باید اذعان کرد که همه دانشگاه‌های داخل کمترین امتیازات خود را در روابط بین‌المللی دریافت می‌کنند در واقع روابط بین‌المللی به چند بخش تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل، تعداد اساتید خارجی همکار در دانشگاه و میزان قراردادهای تحقیقاتی و آموزشی با دانشگاه‌های خارج خلاصه می‌شود که متاسفانه در این زمینه‌ها نتوانستیم آنطور که شایسته است حضور پیدا کنیم.

 

دکتر معتمدی یادآور شد: در حوزه روابط بین‌المللی اقدامات خوبی نظیر راه‌اندازی معاونت بین الملل در دانشگاه امیرکبیر صورت گرفته است و تعداد دانشجویان این دانشگاه از ۵۰ به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است که البته براساس هدف‌گذاری‌هایی که در برنامه ششم توسعه انجام گرفته باید بتوانیم تعداد دانشجویان خود را به ۱۰۰۰ برسانیم. همچنین تعداد اساتید خارجی که به عنوان اساتید همکار در دانشگاه فعالیت می‌کنند نزدیک به ۱۰ نفر است.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: این دانشگاه در حوزه همکاری‌های بین‌المللی منطقه‌ای نیز اقدامات خوبی را انجام داده به طوری که با کشور عراق وارد مذاکره شدیم و تابستان آینده حدود ۱۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های عراق به منظور گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت ۴۵ روزه به ایران خواهند آمد و در این دوره‌ها این اساتید با فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه امیرکبیر آشنا خواهند شد. ضمن اینکه قراردادهای خوبی نیز با دانشگاه‌های آلمان، هلند، فرانسه و سایر کشورهای معتبر منعقد کرده‌ایم.

 

دکتر معتمدی ایجاد فضای بانشاط و شاداب در دانشگاه را لازمه موفقیت در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها دانست و گفت: یکی از اولویت‌های اصلی دانشگاه امیرکبیر این است که در حوزه فعالیت‌های فرهنگی بتواند فضایی برای دانشجویان فراهم آورد که دانشجو در آن فضا احساس نشاط و شادابی کند و اگرچه ضوابط و قوانین نیز در این زمینه وجود دارد که مورد اعتراض برخی دانشجویان است اما دانشگاه امیرکبیر تا جایی که قواعد اجازه می‌دهد در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است.

 

وی همچنین درخصوص قانون سنوات دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر نیز گفت: براساس قانون دانشجویان دوره کارشناسی باید به مدت چهار سال، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دو سال و دکتری نیز چهار سال از دانشگاه فارغ‌التحصیل بشوند.

 

این در حالی است که عده‌ای از دانشجویان تحصیل را به عنوان شغل چندم خود قرار داده و حاضر نیستند طول مقرر تحصیلی خود را بپذیرند. بنابراین اعتراض‌هایی نیز در این زمینه انجام می‌دهند که قانون سنوات شامل حال آنها نشود.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشجویان دوره کارشناسی می‌توانند نهایتا تا ۱۰ ترم، دانشجویان کارشناسی ارشد تا ۵ ترم و دانشجویان دوره دکتری نیز حدود ۹ ترم از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند تا ظرفیت برای پذیرش دانشجویان دیگر فراهم شود. بنابراین دانشجویانی که نتوانند این قواعد را رعایت کنند باید جریمه پرداخت کنند اگرچه مبالغ پرداختی آنها به اندازه‌ای نیست که عده‌ای فکر می‌کنند دانشگاه از این طریق درآمدزایی می‌کند چراکه میزان تسهیلات نظیر اختصاص گرندهای دانشجویی به دانشجویان دوره دکتری بیشتر است.

 نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان عمومی و تخصصی ارشد
نماد اعتماد الکترونیک

تولبار اختصاصی سایت

.

Get our toolbar!

پیگیری سفارشات: 09136808048